yerli otomobilde çalışacak teknik elemanlar eğitimde
Hibrid Haberleri

yerli otomobilde çalışacak teknik elemanlar eğitimde

Bursa Gemlik te  kurulacak olan Türkiye’nin Elektrikli Otomobili fabrikasında çalıştırılacak personellerin eğitilmesi  için Otomotiv Endüstri İhracatçıları Odasi Meslek ve Teknik Anadolu Liselerinde “elektrikli otomobiller” bölümünün açılması için karar alınması, okulda  coşkuyla  karşılandı.

Türkiye’nin elektrikli aracında teknik personel açığının kapanması  amacıyla 2020-2021 eğitim öğretim döneminde aktif olarak faaliyete  geçmesi amaçlanan elektrikli otomobiller bölümüne sınavla öğrenci alımı olacak.

Okul Müdürü M. Sezer in yaptığı konuşmada , fabrikanın Bursanın Gemlik ilçesinde kurulacak ve faaliyete geçecek  olmasının kendilerini ve öğrencileri çok  mutlu ettiğini söyledi. Lisenin 10 yıldan beri  otomotiv sektörü alanında  faaliyet yaptığını  söyleyen Sezer, sözlerine şöyle devam etti:

“Okulumuzda bütün alanlar otomotiv eğitimi üzerine. Motorlu Araçlar Teknolojisi alanında bir dalımız olacak. Bu dal bünyesinde de gerek batarya teknolojisi gerekse de elektrikli araçlar, led teknolojisi, kamera sistemleri tarzında bu otomobile yönelik eğitimler şu anda program aşamasında. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından çalışma yürütülüyor. Biz de hem otomotiv alanında hem de bunu destekleyen metal işleri, elektrik, otomasyon, makine teknolojisi alanlarında yine bu merkezde eğitimler vermeye devam ediyoruz. Yetişmiş öğretmen anlamında Bakanlığımızın bir çalışması başladı. İlgili öğretmenlerimizi hizmet içi kurslarla ve sektörün içindeki gelişmelerle beraber eğitim almak suretiyle hazırlayacağız. Öğrencilerin tamamı sınavlı sistemle gelecek. Tabii bu 4 yıllık eğitim sürecinde ilk gelişler, ‘Motorlu Araçlar Teknolojisi’ alanında olacak, temel derslerden sonra 3’üncü ve 4’üncü sınıfta özellikle elektrikli araçlar üzerine yoğunlaşmak suretiyle eğitimleri alacaklar.”

Fabrikada  çalışmak için çok fazla  teknik personele  ihtiyaç olduğunu söyleyen Sezer, aktif olarak  okulda  eğitim gören  öğrencilerin ise  bu yönde  eğitim aldıklarını açıkladı.

Teknik personel  yetiştirmek için okullarının seçildiğini öğrenen  öğrenciler, hocalar  ve ailelerin büyük bir mutluluk yaşadığını söyleyen Sezer, “Haberi duyan herkes bu habere oldukça fazla ilgi duydu.Telefonlarımız hiç  susmuyor, okulumuza çok fazla talep oldu. Otomobil ve ülkesini seven  tüm gençlerimizin mutluluk ve coşku duyduğunun farkındayız.” sözlerini kullandı.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir