Yerli Otomobil Fabrikamızın Tamamlanma Tarihi Belli Oldu
Otomobil Haberleri

Yerli Otomobil Fabrikamızın Tamamlanma Tarihi Belli Oldu

                 ÇED Raporu’da Yayınlandı …

Yerli otomobilimiz için Bursa’da kurulması planlanan fabrika için ÇED raporu yayınlandı. Raporda fabrikanın 18 ay sürmesi ve üretim de 2022 senesinde başlayacak. Tesisin yapımı sırasında ise 2000 kişi çalışacak. İşletme döneminde 2023 senesi için 2,420 , 2032 senesine kadar da 4323 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Yayınlanan raporda yerli otomobilin ürün gamının da belirlenmesi için yapılan çalışmalardan da bahsedilmiş. Bunun için Türkiye’de 2000’nin üzerinde örneklemlerle otomobil satın alınırken ki davranışlar üzerine araştırmalar yapıldı.Yapılan araştırmaya göre Türkiye otomotiv pazarında C segmentinde SUV’a olan talebin arttığı görülüyor.  

Raporda ayrıca fabrika için Bursa’nın neden tercih edildiği de yer alıyor. İncelemeler sonucunda Bursa’da alanın denize 0 konumda olması ile arazinin limana yakın olması öne çıkıyor. Limanın yakın olması sebebiyle üretilecek otomobillerin sevkiyatının da deniz üzerinden kolaylıkla yapılması planlanıyor. Ayrıca Bursa’nın seçilmesinde diğer faktörlerde Osmangazi Köprü’sü ile yan sanayinin de yakın olması.  

ÇED raporunda başka bir ayrıntıda şirket ortaklarının yatıracakları toplam sermayenin de 2023 senesi itibari ile 500 milyon euro karşılığı olacağı yazıyor. Projenin toplam bedeli ise proje hazırlık, izinler, ön mühendisler, inşaat, elektrik, ekipman, tesisat, montaj, işletmeye alma, ürün geliştirme , pazarlama olmak üzere 22 milyar lira olarak açıklandı.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir