Tesla Model Y’deki Sorunlar Teslimatları da Etkiliyor !
Otomobil Haberleri

Tesla En Değerli Otomobil Üreticisi Seçildi

       Tesla Toyota’yı Geçti !  

Elektrikli  otomobilin öncüsü kabul gören amerikalı üretici Tesla büyük bir başarıya daha imza attı. Geride bıraktığımız senelerde finansal sıkıntılar geçiren firma son dönemlerde hem üretim hem de satış alanında iyi işler başardı. Tüm bunlara ek olarakta 1,000  $ hisse değeriyle  en değerli araç üreticisi olan Tesla , Toyota’yı da yerinden etmiş oldu.

Tesla son birkaç senede emin adımlarla ilerlediği listede 1. sırada olmayı başardı. Amerikalı üretisi aslında teknoloji ve enerji alanındaki çalışmaları ile firmanın kazanmış olduğu miktarında büyük bir çoğunluğunun araç satışlarından olduğunu da göz önüne bulundurduğumuzda listede ilk sırada yer alması gayet doğal.  

2018 senesinde borsada büyük bir atılım yapan firmanın yükselişi zor geçen sene için oldukça kısa sürdü. Şimdilerde hisse başına 1,000 $ üstünde bir değer ulaşan firmanın piyasa değeri de 180 milyar $ üstüne çıktı.  Firma yeni ulaşmış olduğu piyasa değeri ile beraber  179 milyar $ değere sahip olan Japon üretici Toyota’yı da zirveden ederek 1. oldu. 

Amerikalı üreticisi Tesla’nın güçlü firmalarında yer aldığı listede 1. sıraya yerleşmesi başarını kanıtlamış oldu ve markanın başarısında aslında diğer firmaların düşünün de etkisi var. Toyota bu senenin başından bu zamana kadar %7lik bir kısmı kaybetti.  Korona virüs salgınıyla birlikte ortalama % 20 değer kaybeden firma kayıplarının büyük çoğunluğunu da telafi etmeyi başarabildi. 

En değerli 20 araç üretici listesi de aşağıda belirtildiği gibi;

 1. Tesla
 2. Toyota
 3. Volkswagen
 4. Honda
 5. Daimler
 6. Ferrari
 7. BMW
 8. General Motors
 9. SAİC
 10. Ford
 11. Hyundai
 12. BYD
 13. Fiat Chrysler (FCA)
 14. Subaru
 15. Suzuki
 16. Nissan
 17. Geely
 18. Groupe PSA
 19. Renault
 20. FAW

Kaynak: Motor1

 

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir