Senenin İlk Yarısında Satışı Gerçekleşen Otomobil Sayısı Belli Oldu
Otomobil Haberleri

Senenin İlk Yarısında Satışı Gerçekleşen Otomobil Sayısı Belli Oldu

Satış Rakamları ODD Tarafından Açıklandı 

ODD senenin ilk yarısının raporlarını açıkladı. Covid-19 salgını ile uğraşan sektör Haziran’da yükseliş göstererek % 108.7 lik bir oranda artış  sağladı.

ODD’nin açıkladığı verilere göre ise senenin ilk yarısında otomobil ile hafif ticari araçların pazardaki payı % 30.2 oranında genişleme yaşadı. Bu senenin ilk 6 ayında toplamda 254.068 tane satış yapıldığı kayıtlara geçmiş. Yalnızca araç satışları toplam açıklanan rakamın 203.595’ini oluşturuyor. Bunların yanında hafif ticari araç pazarı ile otomobil pazarında % 30.2 lik bir yükseliş gözlemlenmiş.

Normalleşmeye başladığımız şu günlerde otomobil ile hafif ticari pazarı bu sene Haziran’da geçtiğimiz seneye göre %66.3 lik bir artış gösterdi.

Otomobil pazarı normalleşme döneminde % 58.4lük bir yükseliş yaşarken hafif ticari araç pazarı da rekor bir rakamla % 108.7 oranında artış gösterdi. Toplamda 70.973 satış gerçekleştirilen pazarda 57.067lik oran sadece otomobillerden oluşmaktadır.

Senenin ilk 6 ayında yapılmış olan  incelemelerde otomobil pazarının % 85.7 vergi oranı düşük olan A,B ve C segmentindeki araçlardan olduğu belirlenmiş.Türkiye’de araç kullananların 2020 senesinin ilk 6 ayında tercihleri de yine sedan modellerden yana olmuş ve 2.sırada da % 27.6lık bir oranla SUV’lar olmuş.

Benzinli araç satışlarıda gün geçtikçe artmaya devam ederek pazardaki payın 5 50.1 lik kısımda kendine yer edinmiş durumda. Toplamda 5704 hibrid araç , 173 tanede tamamen elektrikli olan araç satışı yapılmış.

Otomatik şanzımana da ilgi günden güne artmaya devam ediyor. Senenin ilk 6 ayında satışı gerçekleştirilen araçların % 69.6 sını otomatik şanzımanlı araçlar oluşturmaktadır.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir