Porsche Tesla'yı Rakip Olarak Görmediğini Açıkladı
Hibrid Haberleri

Porsche Tesla’yı Rakip Olarak Görmediğini Açıkladı

Porsche Seçkinliğe Önem Verirken , Tesla Üretim Hacmine Önem Veriyor…

Ünlü marka Porsche elektriklenme adına ilk girişimini Taycan ile yapmıştı. Önümüzdeki yıl satışa çıkarılacak Taycan Cross Turismo 0 emisyonlu Macan ile 718’in elektrikli çeşidiyle bataryalı otomobil serisini güçlendirmeyi hedefliyor.  Elektriklenme hareketi de Tesla’yla karşılaştırılmasına sebep oluyor. Fakat Porsche elektrikli otomobillerin öncüsü kabul edilen tesla’yı kendilerine rakip olmadıkları fikrinde. 

Automotive News’e röportaj veren Porsche’nin AR-GE patronu Michael Steiner tesla’yı kendilerine tehdit olarak görmediklerini söyledi. Mıchael Steiner Model 3 örneğini de göstererek Tesla’nın yüksek hacim hedeflediğini,  seçkinliği de önemsemeyen Porsche’nin böyle bir rekabet içinde olmadığını açıkladı.

AR-GE patronu  Steiner, “İnsanlar bizi birbirimizle karşılaştırmayı seviyor olsa da, Tesla’nın doğrudan bir rakip olduğunu düşünmüyoruz. Tesla’nın Model 3 ile agresif bir şekilde kitlesel hacim hedeflediği açık.” diye konuştu. 

İki ünlü üretici firmasının da sunmuş olduğu elektrikli otomobillerin fiyatlarına baktığımız da birbirleri ile aynı seviyede olmadıkları bariz bir şekilde görülüyor. Porsche elektrikli modeli Taycan’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde 103.800 $ satışa çıkarırken Tesla ise Model 3 ‘ü 39.990 $ fiyat koyuyor. 

Ünlü iki markanın da batarya mesafeleri birbirleri ile aynı değil. Taycan sadece 320 km mesafe sunarken , Tesla’ da en uzun mesafe modeli olan Model S 600 km elektrikli sürüş olanağı sağlıyor. porsche daha hafif ile daha küçük bataryalarla çok çabuk şarj ve performans imkanı planlıyor. 

AR-GE patronu Mıchael Steiner, “Bize göre, bir Model S’te bulabileceğiniz yüksek batarya kapasiteleri, sürdürülebilirlik açısından ideal değil. Daha hızlı şarj edilebilen daha küçük, daha hafif ve dolayısıyla daha az pahalı olan bataryalara inanıyoruz.”  diye konuştu. 

Kaynak: Motor1

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

One Reply to “Porsche Tesla’yı Rakip Olarak Görmediğini Açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir