Otomotiv ihracatı Mayıs'ta da Düşüş Gösterdi
Otomobil Haberleri

Otomotiv ihracatı Mayıs’ta da Düşüş Gösterdi

Korona virüs Salgını Otomotiv Sektörünü Kötü Etkiledi… 

Türkiye’de otomotiv ihracatı korona virüs salgınının etkileri Mayıs ayında Nisan’a göre daha iyi bir süreç geçirse de geçen yılın aynı dönemine göre de %56 bir düşüş yaşadı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin paylaştığı verilere göre , otomotiv ihracatı Mayıs ayında 1 milyar 203 milyon $ olarak gerçekleşti.  Ülkemizin toplam ihracatında ilk başta yer alan otomotiv sektörünün ihracat payı da % 12 oldu.  Otomotiv sektörünün senenin ilk 5 ayındaki ihracatı da %33 bir düşüşle , 8,8 milyar $ olarak kaydedildi. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı olan  Baran Çelik’te ;  “Mayıs’ta Ramazan Bayramı tatili sebebiyle iş günü sayısının 4 gün az olması ihracat rakamlarını negatif etkiledi. Nisan ayında ise aylık bazda ihracat liderliğini de Mayıs’ta tekrardan geri aldık. ‘ diye konuştu.

Mayıs’ta binek araç ihracatı % 52 azalışla 474 milyon $ olurken, tedarik endüstrisi ihracatı ise %57 bir düşüşle 451 milyon $, eşya taşımada kullanılan motorlu taşıtlar ihracatı % 63 bir düşüşle 145 milyon $ , otobüs, minibüs, midibüs ihracatı da %64 lük bir kayıpla 73,5 milyon $ olarak kaydedildi.

Bölge bazında baktığımızda ise en büyük pazar olan AB Ülkelerine ihracat Mayıs’ta %55 lik bir düşüş ile 925 milyon $ oldu. Avrupa Birliği ülkelerinin sektörde toplam ihracatta aldıkları pay % 76,9 olarak kaydedildi.

 

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir