Mercedes-Benz E-Serisi Coupe ile Cabriolet Yenilendi !
Otomobil Haberleri

Mercedes-Benz E-Serisi Coupe ile Cabriolet Yenilendi !

İki Seride Yenilendi …

Mercedes-Benz  son zamanlarda teaser görsellerini paylaşmış olduğu makyajlı  E-Seri Coupe ile Cabriolet’nin örtülerini çıkardı. Alman markası olan E segmenti sedanının 2 kapılı benzerlerine  dışarıdan bir gözle bakıldığında farklı görünmeseler de özellikle kabinine yapılmış olan dokunuşlar sayesinde  E-Serisi Coupe ile Cabriolet’yi daha bir modern hale getirmiş.
Peki konuşulan makyaj hareketinin önemli detayları nelerdir ? Şöyle bir özetleme yaparsak aileye yeni giren AMG E53 versiyonları ile  yeni AMG direksiyon simidi,  MBUX multimedya sistemidir. Tüm bunları aktarmadan önce dış tasarımına bir bakalım. AMG ailesinin geri kalanı gibi Panamericana isimli diket çıtalı ızgara E53 standart ile Mercedes , normal olan E Coupe ile Cabriolet’de donanım paketlerine göre farklı seçenekler sunabiliyor.  Stop grafikleri kontrol edilen ikilinin far ile ızgara düzeneği de CLS ile  A-Serisi ailesiyle benzer noktada.

Son teaser görüntüsüne konu olan direk simidine bakalım birde. AMG Performance imzasını taşıyan bu yeni parça Mercedes’in deyimiyle insan-makine arasında bütünleşik bir deneyim sunuyor. Deri ve mikrofiber veya ikisinin kombinasyonuyla döşemesi yapılabilen simidin arasında yatay çıtalarda insanın elini algılayacak sensörlerde bulunuyor.Bunlar sayesinde sürüş yardımcıları sürücünün durumunu algılayıp ona göre hareket etme özelliğine sahip. Direksiyonun performansa katkısı ise büyüyen ve biraz daha aşağı çekilen kulakçıklar yardımı ile AMG Speedshift TCT 9G  şanzımanını daha iyi bir şekilde kontrol edilebiliyor.

Bütün  Mercedes-Benz  ürünlerinde görülen  MBUX hakkında çokta bahsedilecek bir şey yok. Biz sistemi inceleyelim. İkisi de  10.25”  olarak alınan iki ekrandan bilgi eğlence sistemine ait dokunmatik  ve fonksiyon ve ayara erişim imkanı sunuyor.  Dijital panel  ise kişiselleştirme imkanları ve verdiği bilgilerle oldukça başarılı.

Ülkemizde 299 bg’lik E350 versiyonuyla satılan  E-Serisi Coupe ile  Cabriolet’nin yeni üyesi AMG E53  versiyonuyla 2.0 lt  I4 yerine 3.0 lt sıralı 6 silindire sahip ve  EQ Boost  isimli  starter-alternator ismi verilen hafif hibrid sistemden güç alıyor.  Şanzıman ve motor arasına yerleştirilmiş bu sistemin parçası olan elektrik motoru ve bağlı olduğu 48 Volt sistem otomobilin çalıştırılmasında hem de hibrid destek almasında görevli.

435 bg  güç ile  520 Nm tork özelliği sunan AMG E53 Coupe ile  Cabriolet 100 km/h sürate  sırayla  4,4 ile  4,2 saniyede ulaşabiliyorlar. Azami süratleri  ise 250 km/h sınırlandırılan hem turbo hem de elektrikli kompresör yardımı ile çalışabilen ikili  AMG Driver’s Package alındığında da 270 km/h’ı görebiliyor.

E200’den başlayan ve E450’ye kadar uzanmış olan uzanan yelpazenin de çok vakit kaybetmeden piyasaya çıkması bekleniyor fakat korona virüs salgını bu durumu biraz yavaşlatabilir.

 

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir