Lamborghini'den Hibrit Otomobil Girişimi
Elektrikli Araçlar Hibrid Araba

Lamborghini’den Hibrit Otomobil Girişimi

Sian FKP37’deki edinilen tecrübe  gelecek modellere aktarılacak

Lamborghini, seri üretimine başlayacağı ilk olacak hibrit modellerinde kullanacağı elektrik teknolojileri konusunda çalışmalarına hız verdi. İtalyanın  en önemli  otomobil markalarından biri olan firma, elektrikli motorun getireceği ağırlık sorununu çözmek için çalışmalar yapmaktadır.

Massachusetts Institute of Technology, ya da kısa adı MIT ile  ortak bir proje geliştiren Lamborghini, daha çabuk  şarj olabilen ve diğer benzeri ölçülerdeki lityum iyon bataryalardan biraz daha  fazla enerji depolayabilen yeni teknolojik ürün olan süperkapasitörler üzerinde çalışmalar yürütmektedir.Bu çalışmaların yapılması italyan firmasını ne denli kaliteli bir araç çıkaracağının sinyalleri olmuştur.

Karbon fiber gövdeye sahip olarak  ağırlık problemini çözmeyi hedefleyen markanın konuyla alakalı AR&GE den sorumlu yetkilisi Riccardo Bettini, geleceğin elektrikte olduğunundan şüphe duymadıkları lakin  günümüzde  kullanılan lityum iyon bataryaların “en iyi  bir çözüm olmadığını” yönünde açıklamalarda bulundu:

“Lamborghini her zaman hafifliği, performansı, eğlenceyi ve sürüş deneyimini ön planda tutmaktadır. Gelecekteki süper spor otomobillerimizde de bu durumu korumalıyız. Lityum iyon bataryalar ağırlıklarından kaynaklı gelmiyor. Eğer enerjiyi çok daha hızlı depolayıp tüketebilecek bir süperkapasitör geliştirebilirsek araç daha hafif olur. Aracın gövdesini batarya olarak kullanabilirsek de ağırlıktan tasarruf edebiliriz.”

Üzerinde çalışma yapılan süperkapasitörlerin ilk örneğini  2017’de  sergilenen Terzo Millennio modelinin tasarımında tanık olmuştuk. Frankfurt’ta sergilenen ve sınırlı sayıda üretimi yapılacak olan Sian FKP37‘de ufakta olsa bir süper kapasitör kullanılmaktadır. 6.5 litrelik V12 ile şanzımana entegre edilmiş  olan 48 Volt’luk bir elektrikli motor fonksiyonlarından beslenen Sian, 819 bg güç üretebilmektedir. 34 kg’lık motor ağırlığından  36 bg güç alan Lamborgini, şarj doldurma süresinin süper kapasitörler günümüzde kullanılan  lityum iyon bataryalara göre yüzde 300 daha hızlı doldurmaktadır.

Sian’da kullanılan süper kapasitör oldukça minimal  ve Bettini özellikli, üretime hazır örnekleri yaklaşık 2-3 yıl süresinde piyasaya sürmek için MIT ile çalışmalarını hızlandırdı.

2030’da  satışa hazır olacak  ilk %100 elektrikli Lamborghini modeli heyecanla beklenilmektedir.

“Profesyonel sürücülerle yaptığımız testlerde simülatörlerde sesi kapattığımız zaman sürüş deneyiminin ciddi şekilde kopuk olduğunu gördük. Gelecekteki elektrikli Lamborghini’lerin duygu ve rahat bir sürüşe sahip olma hissini yüksek tutmak adına bir sesi olmalıdır.”

Açıklamalarında bulunuldu.Diğer hibrit modeller hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız,diğer haberlerimize göz atabilirsiniz.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir