KKTC'nin İlk Milli Otomobili 'Günsel B9' Şubat 20 'de Tanıtılacak !
Elektrikli Araçlar Hibrid Araba Hibrid Haberleri

KKTC’nin İlk Milli Otomobili ‘Günsel B9’ Şubat 20 ‘de Tanıtılacak !

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin İlk Yerli Otomobili Olacak  Olan ‘Günsel B9’ un  20.02.2020’de Gösterimi Yapılacak..

KKTC ilk yerli aracının lansmanına hazırlanıyor. Model tasarımı türk mühendislerce yapılan aracın ilk modeli olacak olan Günse B9’un tanıtımı ise Şubat’ın 20 sinde yapılacak.

İlk defa 2016 senesinde ortaya çıkan Günsel , Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi ile AR-Ge ekipleriyle Otomotiv Mühendisliği bölümünün beraber çalışmasını sonucunda tasarlandı. KKTC’nin ilk milli ve yerli otomobili olan Günsel aradan geçen 14 sene sonrasında hem donanım hem de görünüm olarak oldukça önemli değişimler geçirdi.

Üretim aşamasından kalite kontrol aşamasından itibaren 109 mühendisle 1.2 milyon saat emek harcayarak üretim safhasına gelen ve Yakın Doğu Üniversitesinin kampüsünde kurulmuş olan Günsel için 28 ülkeden 800 şirket ile işbirliği sözleşmesi imzalandı.

İlk yerli ve milli otomobil olan Günsel’in Ar-Ge aşamalarını da yakından yöneten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. İrfan Günsel hedeflerinin üretim maliyetleri açısından Günsel’de kullanılacak parçaların birçoğunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’de üretilmesini gerçekleştirmek olduğunu belirtti ve  ‘Yabancı ve yerli şirketlerle iş birliği düzenlenerek hem kendimize özgün otomobiller üretmek hem de ülkemizde bir tedarikçi sektörünün oluşmasını sağlamak istiyoruz. Bu sebeple Türkiye’de ki tedarikçi firmalarla iş birliği düzenleyerek bu firmaların deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz.’ diye konuştu.

Tamamen elektrikli olan Günsel’in tek bir şarjla 350 km mesafe olanağı sunması ve 0-100 km/s hızını ise 8 saniyede tamamlaması bekleniyor. 2021 senesinde   yıllık 2 bin adet otomobil üretilmesi hedeflenen ,2025 senesinde ise yıllık 20 bin üretim adedine ulaşılması hedefleniyor.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir