Hibrit Özellikli ilk Sürücüsüz Araç İstanbul’da
Hibrid Haberleri

Hibrit Özellikli ilk Sürücüsüz Araç İstanbul’da

Hibrit Özellikli ilk Sürücüsüz Araç İstanbul’da

Otonom araç testlerinin birçok Avrupa ülkesinde yapılmasının ardında Türkiye’de de yapılmaya başlandı. 2030 yılında otonom teknolojisinin tamamen araçlara uygulanması ile birlikte araçlarda artık sürücü kavramının tarihe karışması bekleniyor.

Otonom özellikli araç, otomobile eklenmiş kameralar ve yapay zeka tarafından kontrol edilen bir sistem ile aracın gidilecek konumda yol alması olarak açıklayabiliriz. Türkiye’de ilk Mühendislik adımları AVL ile birlikte geliştirilen hibrit özellikli ilk sürücüsüz araçta başladı.  Otonom teknolojileri ile geliştirilen aracın İstanbul’da testlerine başladıklarını da belirttiler.

Sürücülerin müdahalesi olmadan kendi kendine hareket edebilen otonom araçlarla sürüş yapılabilecek.

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, “Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilen otonom sistem ilk defa hibrit-elektrikli bir araca uygulandı. Geliştirdiğimiz teknoloji birçok araca istenildiği gibi uygulanacak şekilde tasarlandı. Uluslararası güvenlik standartlarına göre geliştirdiğimiz otonom araç, ilk olarak L2 seviyesinde testlere başlayacak. Araçla herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan otoyolda sürüş yapılabilecek. Direksiyon, hızlanma ve yavaşlama kontrolü araç üzerine yüklediğimiz akıllı algoritmalar sayesinde araç tarafından yönetilecek. Aynı zamanda otobanda seyir halindeyken kendi kendine virajlı yollarda dahi şeridini koruyabilecek.”

Dr. Serkan İmpram sözlerine şöyle devam ediyor;

“Aynı zamanda araç, araçların hızına göre veya trafik kurallarına göre kendi hızını ayarlayabilecek. Geliştirdiğimiz teknoloji şerit değiştirme, şerit takip etme veya herhangi bir durumda kenara çekme gibi özellikleri de yapabilecek konumda. Bunların hepsini yapabilecek sizi güvenli bir şekilde bir noktadan başka bir noktaya taşıyabilecek bir yapay zeka oluşturmayı başardı

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir