Hibrit Araba Nedir?
Hibrid Araba Nedir ?

Hibrit Araba Nedir?

Hibrit Araba Nedir?

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız doğa dostu otomotiv teknolojisini birazdan daha yakından tanıyalım. Kelime anlamı “melez” olan hibrit, iki farklı teknolojiyi bir araya getirerek hem doğa dostu bir yaklaşım sergiliyor, hem de yakıt tasarrufu ile yüzleri güldürüyor.

Hibrit nedir?

Aslında oldukça basit, Hibrit sistemi otomobili hareket ettirmek için benzinli motoru ve elektrikli bir motoru birleştirir. Bazen sadece elektrikli motor çalışır, bazen sadece benzinli motor çalışır veya ikisi aynı anda da çalışıp tekerlere güç üretirler.

Elektrik motoru genelde araç dengesini sağlamak amacıyla arka koltukların altında bulunur. Aracınız düşük hızda, rölantide veya harekete geçme durumundayken elektrikli motoru kullanır. Böylece gereksiz yakıt tüketiminden kaçınmış olursunuz.

Her yavaşlama veya frende hibrit bataryası da şarj edilmektedir. Frenleme yaparken de ortaya çıkan enerji de boşa gitmemiş olup, şarj etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca elektrikli motor devre dışı kaldığı durumlarda, benzinli motorun ürettiği enerji ile de kendi kendini şarj etmektedir. Hibrit araçları elektrikli araç gibi şarj etmenize gerek yoktur.

 

hibrid araç

Hibrit aracınızdan performans isterseniz, elektrikli motor ile benzinli motor birlikte çalışıp size istediğiniz performansı sağlıyor. Performans sağlarken aynı zamanda size sessiz, gürültüsüz bir araç deneyimini de yanında sunuyor. Aracı çalıştırdığınız da hiçbir ses duymuyorsunuz, aracınız sizin sadece vitesi takıp gitmenizi bekliyor.

Neden Hibrit araba almalısınız?• Düşük gaz emisyonu sayesinde, doğa dostu• Elektrikli motor sayesinde düşük yakıt tüketimi• Şehir içi kullanımlarda sessiz ve rahat kullanımlı• Benzinli ve elektrikli motorun birleşimiyle yüksek performans sağlaması• Dışardan şarj etmeye ihtiyaç duymaz, tüm elektriğini kendi üretir• İndirimli ÖTV fırsatları

Hibrit araç hakkındaki sorular• Sadece elektrik ile gidilen mesafe ne kadardır?

Hibrit araçlar elektrikli araçlar gibi değildir. Elektrikli araçlarda sadece elektrikli motor bulunurken hibrit araçlarda, benzin ve elektrikli motor bir ara bulunmaktadır. Hibrit sistem kendini frenlemede, gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde ve benzinli motordan şarj ettiği için yakıtınız bitene kadar çalışmaya devam eder.• Elektrikli motor ile gidebilecek maksimum hız nedir?

Hibrit araçların modeline göre değişse de ortalama olarak 50-75 km/s aralığında hızlara ulaşabilirsiniz. Bu hızlardan sonra otomatik olarak benzinli motora geçiş yapacaktır.• Hibrit araçları kullanmak için özel bir bilgiye gerek var mı?

Normal otomatik vitesli bir araçtan farklı değildir. Otomatik bir aracı nasıl kullanıyorsanız aynı şekilde bu aracıda kullanabilirsiniz. Siz hiçbir şey yapmadan otomatik olarak elektrikli motor ile benzinli motor arasında geçiş yapacaktır.

Hibrit arabalar kimlere uygundur?

Genel olarak herkese uygundur. Dur- kalkların çok olduğu, yoğun trafik olan şehirlerde yakıt tüketiminin artması hibrit bir araba almak için en büyük nedeniniz olabilir. Dur-kalk, rölanti durumlarında sadece elektrikli motor çalışacağı için hiçbir şekilde yakıt tüketmeyeceksiniz. Sessiz çalışması ile de konforlu bir sürüş geçireceksiniz.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir