Elektrikli otomobillerin şarj süreleri nedir ?
Hibrid Haberleri

Elektrikli otomobillerin şarj süreleri nedir ?

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli aracı olan  TOGG’un pil ömrü  30 dakika gibi bir sürede şarj edilebileceği ve yol menzilinin de 500 km olduğu açıklandı.  Elektrikli araçların fosil yakıt kullanan araçlara göre en belirgin dezavantajı yol menzili ve şarj ömrü.

Dünyada şuan piyasadaki elektrikli araçların  bir pil  ile aldığı mesafe 130 ile 630 kilometre arasında gidip geliyor. Şarj ömürleri ise kullanılacak prizin yapı özelliklerine  göre 1 saatle 47 saate kadar ulaşabiliyor. Piyasada ise  TOGG için henüz 30 dakika içinde şarj  ömrü öngörülemiyor.

Avrupa’da  ise otoyollarda bulunan  istasyonlara kurulmuş olan şarj yerlerinde  100 kWh’lik bir pilin  % 80’i yaklaşık  olarak 30 dakikada şarj olabiliyorken , geriye kalan % 20’lik kısımda hemen hemen aynı sürelerde şarj oluyor. Otomobil firmalarının  “yarım saatte şarj” sloganı genelde bu istasyonlardaki  % 80’lik şarj hızlarıyla  bağlantılı oluyor.

Fakat 100 kWh’lik bir  pil ömrüne  sahip bir aracı evlerinizde  şarj etmeye çalıştığınızda % 100’lük  bir doluluk oranı için yaklaşık  olarak 47 saat beklenilmesi gerekmektedir.

Otomobillerin tam dolu şarj yol menzili mevsimsel  şartlara bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.

Kış koşullarında havanın erkenden  kararmasıyla ilgili olarak farların ise  daha uzun süre yakılması  gerektiğinden şarjın ömrüne, buda yol  menzile negatif olarak  yansıyor.

Araçların ısıtma sistemleri de şarj ömrünün  erkenden  bitmesine  sebep oluyor. Elektrikli otomobillerin  maksimum  yol menzilleri kış koşullarında daha düşük oluyor.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir