Elektrikli Bisiklet Nedir? En iyi Elektrikli Bisiklet Modelleri
Elektrikli Araçlar Nedir ?

Elektrikli Bisiklet Nedir? En iyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

Elektrikli Bisiklet Nedir? En iyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

Bisiklet kullanma spor ve egzersiz amacıyla kullanıldığı gibi çevre dostu yapıyla işi giderken veya kısa mesafeli yolculuklarda da kullanılabilir. Bisiklet kullanmayı düşünenlerin en çok kafasına takıldığı soru işareti ise yokuş yukarı olan durumlardan kaynaklanmaktadır. 

Bisiklete bağlı bataryadan sağlanan enerji ile yokuşları çıkmak elektrikli bisikletler ile eziyet olmak yerine eğlenceli bir hal almaya başlıyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan elektrikli bisikletlere biraz daha yakından bakalım.

Elektrikli Bisikletlerin kullanım amacı

Elektrikli bisikletlerin bazılarında pedalla birlikte elektrikli motor bulunabilirken, bazılarında ise sadece bataryadan aldığı güç ile sizi götüren modelleri görebilirsiniz. Bu fark tamamen sizin zevkinize kalmış bir şekilde değişmektedir. 

  • Pedal yardımcılı Elektrikli Bisikletler: Bu modellerde pedal çevirmenin gücüne göre otomatik olarak elektrik motoru devreye girip çıkıyor. Sizin zorlandığınız yerlerde batarya devreye girerek size yardımcı oluyor. 25 km/s hızın üzerinde batarya size artık yardımcı olmuyor, bu saatten sonra pedal gücünüze göre hızınız artmaktadır. 
  • İhtiyaç Anında Batarya Gücü Sağlayan: Bu modellerde istediğiniz zaman batarya gücünü aktif edebileceğiniz bir tuş bulunur. Bu tuş yardımı ile pedal çevirmeden elektrikli bisiklet modeline göre 50 km yol alabilirsiniz. 

Elektrikli Bisiklet Şarj ve Menzili

Avrupa’da menzilleri çok uzun ve hızları yeterli seviyede elektrikli bisiklet bulabilirsiniz. Fakat Türkiye’ye gelen modeller biraz bu konuda sınıfta kalıyor. 250 W motor gücü sınırlandırması yapılmış bisikletlerin güçleri. 

Eğer pedalsız bir model alırsanız ortalama 6-8 saat sonrasında batarya biteceği için yolda kalma durumu yaşayabilirsiniz. Pedallı modellerde zaten bisiklet mantığı devam ettiği için bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Ortalama batarya şarj süresi, evinizde veya istediğiniz bir yerde fişe takarak 30 dakikadan 8 saate kadar süren geniş bir aralıkta yer alıyor. Elektrikli bisikletinizin modeline göre yine bu şarj süreli gördüğünüz gibi çeşitlilik göstermektedir. 

Saatte 40 ila 50 km hızlara ulaşmak mümkün. Bu hız ile önünüzde hiçbir yokuş ve zorlu parkur duramayacaktır. İşe gidip gelirken bile terlemeden, trafiğe takılmadan gidip gelebilirsiniz.  Birçok büyük şehirde artık bisiklet yolları bulunuyor. 

Elektrikli Bisiklet Fiyatları

Ne yazık ki ülke şartlarında elektrikli bisiklet fiyatları biraz üzücü olmaya başladı. 2500 – 25000 TL arasında değişen bisiklet fiyatı görmeniz mümkündür. Ama burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta batarya kapasitesi ve motorun gücüdür. 

Fiyatının pahalı olması sizi korkutmasın, kolay kullanımı, sessiz ve çevre dostu olmasıyla hayatınıza renk ve neşe katacaktır. Toplu taşıma ve trafiğin kalabalığından kurtulup, hem sağlıklı bir hayat için adım atmış olacaksınız hem de masraflarınızdan kısmış olacaksınız. 

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir