Elektrikli Aracı Satışında Tesla Zirvede
Hibrid Haberleri

Elektrikli Aracı Satışında Tesla Zirvede

Yerli elektrik otomobil lansmanından  hemen sonra  elektrikli otomobil ile  ilgili ses getirecek  bir gelişmeye Norveç’te imzalar  atıldı. Açıklanan son verilerde görüldüğü üzere Norveç’te elektrikli otomobil satışlarında büyük ölçüde bir artış gerçekleşti ve geçen yılda  satılan her yüz  araçtan  42’si % 100 elektrik ile çalışıyor.

 2018 yılına baktığımızda ise  bu oran karşımıza  yüzde 31 seviyeleri olarak çıkıyor. 2013 yılına dönüp baktığımızda da  bu oran  bizi yüzde 5’lere kadar inerek karşılıyor. Kısacası  toplam olarak  altı  yıl içerisinde  elektrikli otomobil  oto piyasasının yarısını ele geçirdiği görülüyor.

Elektrikli otomobil satışlarının artış göstermesi, bu alanda üretim yapan üreticilerin de yüzünün gülmesini sağladı. Ve tabiki bunların  başında Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla’dan başkası düşünülemez. Norveç te bulunan  elektrikli otomobil satışlarında  büyük çoğunluk Tesla da gerçekleşti.

Toplam olarak  18 bin 798 adet satış gerçekleştiren elektrikli otomobil üreticisi, ülkenin  2019 da  en favori markası olan Volkswagen’in sadece 150 adet arkasında  kaldı. Tesla’nın satmış olduğu otomobillerin  15 bin 683 adetini Tesla Model 3 oldu. Norveç’te bu durumun devamlılık göstermesi neticesinde 2020 sonunda yollarda boy gösterecek olan her iki otomobilden biri elektrikli olacak.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

One Reply to “Elektrikli Aracı Satışında Tesla Zirvede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir