Elektrikli Araç Nedir? 
Elektrikli Araçlar

Elektrikli Araç Nedir? 

Elektrikli Araç Nedir? 

Elektrikli araç tanımında aslında insanların yanılgıya düştüğü birçok yanlış ifade bulunmaktadır. Elektrikli araç ve elektrikli araba farklı şeyler olduğunu önceden söylemek gerekiyor. İki kelime eş anlamlı olsada, araç kategorisine kamyon, bisiklet, otobüsler, trenler, tramvaylar, uçaklar, tekneler, scooter ve kaykaylarda girmektedir.

Elektrikli taşıtlar denildiğinde bütün araçlar bu durumu kapsamaktadır.  Tabi ki bizim daha fazla yoğunlaşacağımız konu elektrikli arabalar üzerine olacak. Araçları sayarken uçak ve tekneden de bahsettim. Pasifik okyanusu üzerinde Solar Impulse 2 adlı uçak üstünde ki güneş panelleri sayesinde uçak yakıtına ihtiyacı olmadan uçabiliyor.

Elektrikli tekneler artık daha sessiz ve daha az çevre kirliliğine neden olan taşıtlar olma yolunda ilerliyor. Aynı zamanda elektrikli kamyonlar sayesinde hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olacak hem de yakıt tasarrufu ile yüzleri güldürecektir.

Elektrikli Bisikletler

Elektrikli bisikletler her ne kadar bizim ülkemizde fiyatları nedeniyle pahalı olsa da, diğer ülkelerde çok satılan bir ulaşım aracı. Elektrikli bisiklet ile isterseniz normal pedal çevirebileceğiniz gibi elektrikli motoru sayesinde yollarda istediğiniz hızda gidebilirsiniz. 

Tabi ki farklı pillere, motorlara, bisiklet türlerine sahip çeşitlerini bulmanız mümkün. Bazıları bisiklete birebir benzerken bazıları ise, scooter’lara benzemektedir. 

Elektrikli bisikletler Avrupa’da çok büyük bir Pazar payına sahip. Yapılan araştırmalarda bisiklet pazarı satış tahminleri 2023 yılında yaklaşık olarak 360 milyona kadar ulaşabileceği düşünülüyor. İnsanlar işe gidip gelirken veya günlük alışverişlerinde artık elektrikli bisikletleri tercih ediyorlar.

Kullanım kolaylığı, yokuşlarda elektrikli motorun desteği ile neredeyse hiç yorulmadan kullanmanız mümkün hale geliyor. 

Elektrikli Arabalar Nedir?

Elektrikli araba tanımı ile hibrit araba tanımı biraz karışıyor bazı insanlarda. İkisinde de elektrikli bir motor olduğu için hibrit araçlarda elektrikli araba mı diye bir soru işareti oluşuyor. Elektrikli arabalar sadece elektrik motorunun tekerler güç vermesi ile hareket etmektedir. Hibrit araçlar ise hem elektrik motoru hem de benzinli motor yardımı ile hareket etmektedir. 

Elektrikli otomobiller yayılmaya başladığında herkesin kafasında aynı soru işareti bulunuyordu, Ne kadar menzili var? Bu soruya ilk başlarda tatmin edici bir yanıt veremiyor olsak da artık gelişen teknoloji ile bu durum aşıldı. 

Araç bataryalarının gelişimi ile birlikte 300 – 750 km arasında tek şarj ile elektrikli arabalar yol alabiliyor. Bir dizel araç kadar yol almasa da, benzinli bir araç ile kıyaslanabilir. Ayrıca kilometre başına yaktığı yakıt elektrikli araçların çok düşüktür. 

Benzinli bir aracınız 100 km ‘de 40 – 50 TL yakıyorsa, elektrikli bir araç için bu durum 3-4 TL’ye denk gelmektedir. 

Elektrikli otomobillerin artan menzilleri sayesinde ister şehir içi, isterseniz de şehir dışında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Çünkü artık neredeyse çoğu benzin istasyonunda elektrikli araçlar için şarj istasyonları bulunmaya başladı. 300 – 400 km’lik bir yoldan sonra vereceğiniz 1 saat mola sonrası yolunuza tekrar devam edebilirsiniz.

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir