Dünyada Kaç Tane Elektrikli Otomobil Var ?
Elektrikli Araçlar

Dünyada Kaç Tane Elektrikli Otomobil Var ?

Elektrikli Otomobillerle Birlikte Şarj Etme Noktalarıda Artıyor… 

Elektrikli otomobiller artık  günlük yaşantımızda daha çok yer alıyor. Bütün üretici firmalar ilgisini elektrikli modellere çevirirken dünyadaki elektrikli otomobil sayısıda her geçen gün artıyor. Uluslararası Enerji Ajansı da dünyada bulunan bütün elektrikli otomobil sayısını açıkladı. Açıklanan verilere göre küresel bazda otomobil satışları düşüş yaşarken elektrikli otomobil satışlarında artış yaşandı.  

2019 yılında bir önceki yıla oranla % 40 bir artışla 2 milyon 100 bin tane  elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.  Dünya genelinde ise elektrikli otomobil sayısı da 7 milyon 200 bine yükselmiş oldu. Otomotiv sektöründeki elektrifikasyon ile devletlerin izlemiş olduğu vergi indirimleri , üretim maliyetlerini düşürmeleri, çevreci politika uygulamaları elektrikli araçların satışlarında oldukça etkili oldu.

ABD ve Çin’de elektrikli otomobiller için hükümet destekleri ortalama % 50 azaltılmasına rağmen 2019 yılındaki küresel elektrikli  araç satışlarının %90 ı Avrupa , ABD ve Çin’de gerçekleşti. Dünyadaki toplam elektrikli otomobillerin % 46,5 ‘inin Çin’de olduğu belirtildi. 

Yollarda olan elektrikli otomobil sayılarındaki artışlarla beraber şarj ünitelerininde altyapısı ile teknolojisindeki gelişmelerle şarj ünite sayısında da artış gerçekleşti. Geçen sene şarj ünitelerinin sayısı 7 milyon 300 bin olduğu biliniyordu. Bu ünitelerden 6 milyon 500 bini şahsa özel olarak oluşturulmuştu. Ünitelerin % 37si Çin’de , %24 ü ABD’de bulunuyor. 

 

admin
30 yaşında olan Ali makine mühendisliği mezunudur. Sizlere son teknolojik araba modellerini ve mekanik bilgileri hakkında araştırmalar ve siz değerli okuyuculara sunmayı amaçlamaktadır.
http://wwww.hibridhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir